A közvetítői eljárás
- részletes szabályait a közvetítői tevékenységről szóló 2002. évi LV. sz. törvény tartalmazza,
- egy alternatív vitarendezési eszköz, amely gyorsabb, rugalmasabb és olcsóbb mint a bírósági eljárások,
- során a cél mindkét érintett fél számára elfogadható megoldást találni, hogy a köztük lévő konfliktus a jövőben megszűnjön.
A közvetítői eljárás indítása
Írásos kezdeményezés
A közvetítői eljárást bármelyik fél kezdményezheti írásban emailben, levélben vagy a lap alján található űrlapon.
Előkészítő beszélgetések
Az eljárás indítása előtt a körülmények megismerése és a felekkel való megismerkedés céljából mindkét fél számára 1-1,5 órás egyeztetési lehetőséget biztosítok.
Időpont egyeztetés
A közvetítői eljárás indítását a felkérő lapon megadott adatok alapján készítem elő.
Amennyiben a vita rendezését csak az egyik fél kezdeményezte, akkor a felkérésen megadott adatok alapján felveszem a kapcsolatot a másik féllel is.
A mediációs ülések menete
Az ülés indítása
Az időkeret és a kommunikációs alapelvek ismertetése, a folyamat bemutatása.
Megszakítás nélküli idő
Az ülésnek ebben a szakaszában mindkét fél kb. 15-20 percet kap, hogy kifejtse álláspontját. Ez idő alatt csak a közvetítőhöz beszél, a másik fél nem szólhat hozzá.
Eszmecsere
Ebben a szakaszban a közvetítő összegzi a felmerült vitatémákat, priorizálja azokat, majd egyesével külön-külön megkeresi mindegyikhez a felekkel az elfogadható megoldást.
Megállapodás
Az ülés lezárásakor az eszmecsere során született megállapodások írásba foglalása történik meg. A megállapodást mindkét félnek alá kell írnia.
Amennyiben az ülés végén maradtak nyitott kérdések, akkor rész megállapodás születik, és a többi téma egyeztetése a következő alkalommal folytatódik. A rész megállapodás még nem vihető bíró vagy közjegyző elé.
Gyakran ismételt kérdések
Igen, a két szó egymás szinonímája. Jelentésük azonos.
A közvetítői eljárás egy alternatív vitarendezési mód, amelyben a közvetítő garantálja a
- pártatlanságot,
- titoktartást,
- önkéntességet és
- jövőorientáltságot.
A pártatlanság vagy semlegesség elve azt jelenti, hogy a közvetítő független mindkét féltől, objektív, valamint azonos lehetőségeket biztosít mindkét fél számára.
A titoktartás elve azt jelenti, hogy a közvetítő az eljárás során tudomására jutott információkat nem adja tovább a folyamat lezárását követően sem.
A mediációs eljárás önkéntes – kivéve, ha bíróság rendeli el -, mindkét fél szabad akaratából vesz részt a folyamatban.
A jövőorientáltság elve azt jelenti, hogy a folyamat egy jelenben fennálló probléma megoldását célozza, nem foglalkozik a múlttal, egy elfogadható jövőkép megvalósításához vezető utat keresi.
A szakértői vagy más nével evaluatív mediáció során a felek megállapodásához szakértői segítséget is nyújtok.
Fő témák:
- Informatikai projektekkel kapcsolatos konfliktusok kezelése
- Gazdasági ügyekkel (felszámolás, átalakítás, kiválás, hitel, elszámolás stb.) kapcsolatos konfliktusok kezelése
- Generációváltással kapcsolatos konfliktusok kezelése
A szakmai hátteremről bővebben itt olvashatsz.
A jogszabályok alapján a közvetítés díját és költségeit – eltérő megállapodás hiányában – a felek egymás között egyenlő arányban viselik.
Üzleti mediáció esetén (pl. két munkatárs vitájának megoldása) a megbízó cég is vállalhatja a költségeket.
Ha csak az egyik fél kezdeményezi az eljárás lefolytatását, a közvetítő közreműködhet abban, hogy a többi fél a kezdeményezéshez csatlakozzon; e közreműködésért ellenérték nem állapítható meg.
A közvetítéssel született megállapodás – ha az egyik fél nem teljesíti –, nem kényszeríthető ki, így érdemes az egyezséget a bíróságon vagy is jóváhagyatni vagy közjegyzői okiratba foglalni.
Bírósági jóváhagyás illetéke a pertárgy értékének 1%-a, de maximum 15.000 Ft. A bíróság a jóváhagyás időpontját a közös kérelem beérkezését követő 15 napon belüli időpontra tűzi ki, így 1-2 hónapon belül akár lezárható a jogvita.
forrás: Jogászvilág
A mediációs eljárásba a felek kérésére a közvetítő behívhat szakértőt. A szakértő díját és költségeit – eltérő megállapodás hiányában – a felek egymás között egyenlő arányban viselik.
Az eljárásban az indító és a záró megbeszélés kivételével – ezeken a személyes megjelenés kötelező – meghatalmazott is képviselheti a feleket, valamint lehetőség van arra is, hogy jogi képviselő is részt vegyen az eljárásban.
Az előkészítő beszéletések hossza általában 1-1,5 óra
A közös mediációs ülések hossza maximum 3 óra.
A felek megoldásra való törekévésétől és a probléma bonyolultságától függ, hogy hány ülésre van szükség.
A mediáció alapelveinek megfelelően semleges helyen egy általam bérelt irodában. Munkahelyi mediáció esetén, a megbízó is biztosíthatja a helyszín, amennyiben ez mindkét fél számára megfelelő.
Eljárást elsősorban Győrben és Budapesten vállalok, de szükség esetén más helyszín is szóba jöhet.